A reziliencia, vagyis a lelki ellenállóképesség fejlesztése

2020.04.07

A reziliencia egy olyan képesség, amely segítségével könnyebben tudunk megküzdeni a nehéz, stresszkeltő helyzetekkel. Segíti a körülményekhez való gyors alkalmazkodást, a traumatikus események és a krízisek hatékonyabb feldolgozását. Mit lehet tenni szülőként annak érdekében, hogy ez a képesség minél erősebb legyen a gyermekben?

1. Soha ne oldja meg a gyermeke helyett a problémát - Fontos a támogatás, azonban érdemes hagyni, hogy a gyermek maga oldja meg a problémáját. Hiszen, ha mindig megoldja helyette, azt tanulja meg, hogy nem kell szembenéznie semmivel, mert majd mindig ott lesz és segít neki. Másrészről, ha engedi, hogy gyermeke megoldjon egy nehéz helyzetet, azzal nő az énhatékonyság-érzése, valamint a sikerélményeknek köszönhetően az önbizalma is erősödik.

2. Beszéljenek nyíltan a gondokról - Fontos a nehéz érzésekről is beszélni a családban. Ezáltal segíthet gyermekének jobban megérteni az érzéseit, valamint láthatja, hogy meghallgatja őt, odafigyel rá.

3. Tanítsa meg a segítségkérésre - Erősítse meg gyermekében azt, hogy a segítségkérés igenis nem egy szégyellnivaló dolog. Sőt! Hasznos is lehet, hiszen sosem tudni, hogy például egy barát hogyan látja az adott problémát, és milyen tanácsot adhat neki egy-egy helyzetben. Merjen segítséget kérni! Erre az egyik legjobb mód, ha otthon is azt látja a környezetében, hogy kikérik egymás véleményét és segítséget is bátran kérnek egymástól. 

4. Adjon több megoldási javaslatot - Ha segíteni szeretne, és ötleteket ad ahhoz, mit tehet gyermeke, vázoljon fel többféle lehetőséget. Ne mondja azt neki, hogy mindenképpen beszélje meg a barátjával azt, amin összevesztek! Lehet gyermeke annyira ideges, hogy egy esetleges beszélgetésből csak még tovább súlyosbodik a helyzet. Ehelyett mondjon neki több opciót, ami közül választhat, hogy pl. várjon pár napot, utána döntsön, vagy menjen el futni egyet, és így tovább. A lehetőségek száma hosszú.

⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕

Forrás: Héjja E. (2019): Páncéllal a csatába. Pszichológia Magazin, 2019/4. 58-59.o.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el